9 lut 2014

Patrz!

Słońce chyliło się już ku zachodowi a po śniegu pełgały coraz dłuższe, niebieskie cienie. Margo pozałatwiawszy wszystkie sprawy i objadłszy się drożdżówką u piekarzowej, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku kierowała się ku ścieżce wiodącej do wieśmowej chatki. Jednak przechodząc mimo karczmy zatrzymała się, słysząc słodkie tony liry dochodzące z karczemnej izby. Rozpychając tłum łokciami dobrnęła do źródła muzyki.
Siwiuteńki starzec właśnie przerwał grę i teraz gawędził wesoło z otaczającymi go wieśniakami. Oczy pokryte bielmem otaczała sieć zmarszczek pogłębiających się przy każdym uśmiechu lirnika, gdy opowiadał o szerokim świecie, jaki przemierzył mając wnuka za przewodnika. Każda jego opowieść była jak rozradowany wróbel dokazujący między statecznymi kwokami. Margo zasłuchała się w tej ciepłej magii słów splecionych niteczkami szczęścia i trwała zaczarowana, nim starzec nie skończył gawędy.
-Powiedz mi. -zagadnęła, gdy ugasiwszy pragnienie odstawił dzban po mleku. -Jak to jest, że choć jesteś niewidomy, tak piękne obrazy wymalowałeś swoimi opowieściami?
-Bo tylko moje oczy są ślepe. -uśmiechnął się lirnik. -Moja dusza nie. 
Autorem obrazu jest  Autumn Skye Morrison

7 komentarzy:

 1. Ja najlepiej widzę zamykając oczy. Niekiedy nie chce mi się ich otwierać. I plus wyobraźnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli dusza nie jest slepa to chloniemy cuda życia z każdej jego drobinki. To stanowi o sensie istnienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się myśl z jednej z książek Pratchetta..o patrzeniu. Nie zacytuję, bo nie mogę odnaleźć dokładnego cytatu ale spróbuję powiedzieć to własnymi słowami. "Zwykły" człowiek patrzy raz, człowiek potrafiący spojrzeć głębiej, patrzy dwa razy. Ten, który dostrzega duszę patrzy trzy razy i dopiero wtedy wyciąga wnioski z tego co widzi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczy duszy widzą to, czego normalne nie zauważają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ...."żegnaj-powiedział Mały Książę
  żegnaj-odpowiedział lis-a oto mój sekret,jest bardzo prosty:
  DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM.NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE DLA OCZU.".....

  OdpowiedzUsuń