21 kwi 2009

Zwis męski elegancki - konstruktywne przemyśleniaPodczas dodawania prac do galerii internetowych uświadomiłam sobie, że oto właśnie stałam się kolejną ofiarą reklamy. I to ofiarą stojącą po drugiej stronie marketingowego lustra. Świadomość tego spłynęła na mnie niczym koszmar nocny polonistki - jezyk polski jest niemodny.

Nie wiem, czy pamiętacie czasy, kiedy na siłę eliminowano z naszego słownictwa wyrazy obcego pochodzenia. Mimo, że wrośnięte w kulturę jak lipy Kochanowskiego w miedzę, do kosza poleciały: szlafroki, śliniaczki, krawaty- zamienione na: podomki, podgardla dziecięce i zwisy męskie eleganckie. Było tego kwiatu i więcej, ale chyba moja pamięć obdarzona wysoko rozwiniętym instynktem samozachowawczym, w tym wypadku sobie darowała. Coś mi się kołacze, że telefon miał też jakąś arcyciekawą nazwę - jak sobie przypomnę to napiszę.

Teraz obserwujemy nagły zwrot akcji językowej. Widzą to szczególnie twórcy wystawiający swoje prace w galeriach. Każda rzecz powinna być obowiązkowo vintage, retro, country, neo. Kwiaty ciężko przechodzące przez gardło wyszukiwarek zamieniły się na "flowersy", dzieci na "childreny". Herbata - (w sumie też obcy wyraz) przeistoczyła się w Tee. To ostatnie jeszcze rozumiem, bo o wiele łatwej namalować napis "tea" niż pocić się nad potworną ilością liter w wyrazie "herbata". Biję się w pierś, bo sama popłynęłam na tej fali. Nie za mocno się biję, bo "palcyma" nie pokazując część blogów też ma tytuły "nie po polskiemu" i dobrze, bo łatwiej je wygoglować.

Jednak w ramach zadośćuczynienia mowie ojczystej zrobiłam pudełko na herbatę z ręcznie malowanym napisem "HERBATA"(a to niespodzianka). I ciekawa jestem, czy sprzeda się równie błyskawicznie jak poprzednie "Coffee" i "Tea" ;)... Pudełko będzie miało oczywiście w tagach wyrazy "vintage i retro". Chi chi..."Panu Bogu świeczkę a diabłu vintage"


21 komentarzy:

 1. Świetne pudełko. Podoba mi się jego prostota. jest delikatne i eleganckie zarazem. I jako polonistka dziękuję za ten polski napis:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja właśnie o tym myslałam , że jak napis herbata to zrobię tylko po polsku :)

  Fajne te komplety

  OdpowiedzUsuń
 3. Wróbelku. Robiłam już wcześniej napisy po polsku i zawsze o wiele dłużej takie przedmioty "zalegały" w galerii. Niestety. Ale nie można przecież cały czas tworzyć "pod publikę':)

  OdpowiedzUsuń
 4. ech ci ludzie, a ja specjalnie bym szukała po polsku/ Dziwni

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiesz , że sprawiłaś mi tym postem ogromną radość ...dzień szczęśliwości normalnie .. :))
  A herbaciarka taka swojska i urokliwa zarazem .
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Rację masz jak diabli. Wszędzie tego pełno,już niedługo w ogóle przestaniemy po polsku gadać.
  Ja se (to po krakowsku) zrobię pudełko na herbatę ,nie na jakieś tea ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Polska język, trudna język... Sama się złapałam na tym, że robię riserdż zamiast rozeznania. I parę innych rzeczy.

  Mój blog brzmi 'nie po polskiemu', bo w zamyśle miał być po angielsku i promować moje rzeczy w tym kraju. Niestety, z pomysłem rozstałam się zaraz na początku, pewnie dlatego, że mój angielski kiepski ;-)

  A Twoja herbaciarka jest akurat taka, jak lubię. O, i 'herbaciarka' brzmi jakoś cieplej niż 'tea box', prawda?

  OdpowiedzUsuń
 8. Konstruktywnie przemyślałaś! To fakt! I teraz nawet english tea w takim pudełku będzie gadać tylko po polsku :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja się spotkałam kiedyś z nazwą "stojadła nierdzewne", w jakimś barze mlecznym.
  Herbaciarka piękna!!!!
  Mnie też razi mnogość obcojęzycznych nazw, ale muszę Wam powiedzieć, że jak byłam na Białorusi, to za chiny żadnego cywilizowanego napisu poza cyrylicą. I wyobraźcie sobie, że przyjeżdża taki Anglik, Francuz, Niemiec czy inny inastraniec.... no nic nie zakuma.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj, tak... Były jeszcze "cichostępy" zamiast kapci i "dszczochron" zamiast parasola hahaha
  ja tam tez wolę nasz ojczysty język, choć jak czasami słyszę czy czytam jak "poprawnie" się go używa, to mi ręce opadają poniżej kostek. Choć niestety i mi zdarza się popełniać błędy :(
  Dziękuję Ci za ten wpis :D
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 11. ooo..deszczochron pamiętam. tylko cały czas nie mogę sobie przypomnieć jak przemianowano "telefon"

  OdpowiedzUsuń
 12. Może np. rozmowne pudełko?;)
  Swoją drogą herbaciarka jest piękna. I napis wyszedł Ci rewelacyjnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze był: upiór dzienny – ilość sztuk odzieży wypranych w ciągu jednego dnia przez pralnię.

  OdpowiedzUsuń
 14. a na Litwie nie ma Bill Clinton tylko Billas Klintonas i Makdonaldas. Ja radziłabym po prostu umiarkowanie . Retro było od zawsze, sport i bar to też nie polskie słowa, a może zamiast Obama będziemy mówić Obamowski ? Herbata i sól zamiast tea i salt - jestem za, ale niekoniecznie za Obamowski. Samo słowo herbata - o wiele szlachetniej wygląda i brzmi jak na mój gust niż takie tam zwykle tea. Pozdrawiam( z zawodu anglistka)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dokładnie o to chodzi. ie przeszkadzają mi obce wyrażenia w naszym języku a jedynie ich nagłe nagromadzenie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten napis-jest śliczny i brzmi pięknie! pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 17. A w Gdańsku ostatnio pojawił się taki oto szyld ( chyba jakaś firma turystyczna ? ) WIKĘD , co wy na to ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Prezent dla Ciebie u mnie na blogu :) zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Heh, a braci Czesi a przykład do każdego nazwiska dodają swoją końcówkę leksykalną, kiedyś myślałam że się przewrócę jak w supermarkecie zobaczyłam J.K Rowlingowa na okładce Harrego Pottera...
  A nagromadzenie obcojęzycznych nazw w Polsce jest zatrważające. Wszedzie craft zamiast naszego rękodzieła, decoupage, scrapbooking, embrossing, a to tylko przykłady z działalności artystycznej. I co najgorsze nie za bardzo jest jak przed tym uciec, no bo co dekupażować będziemy? jakoś tylko mi się z kupą kojarzy mimo wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 20. Biję się w piersi - lubię nazywać swoje przedmioty po angielsku, czasem łapię się na tym, że fukcjonując w pracy dwujęzycznie przenoszą ową dwujęzyczność do innych dziedzin. Polecam jeszcze coś na temat do przeczytania: http://wiadomosci.onet.pl/1553881,2678,1,jesli_nie_bedzie_busy_wezme_offa,kioskart.html
  Ania

  OdpowiedzUsuń